• تلفن: 09127055971
در ارتباط باشید:

کاربرد ازن در صنایع دامی

در صنعت پرورش دام، هدف کلیه فعالیت های پرورش حیوانات اهلی، در جهت استفاده بیشتر از محصولات و فرآورده های آنهاست. دامها وقتی در محیط کاملاً سالم و بدون استرس پرورش یابند حداکثر پتانسیل ژنتیکی خود را بروز داده و به بالاترین میزان تولید خود می رسند. فضای دامداریهای پرواربندی و شیری همواره تحت تاثیر مواد شیمیایی ناشی از فضولات دامها قرار دارد، گاز آمونیاک، اسید سولفوریک، اسید کربنیک، گاز متان و… موجب آلودگی شدید هوا و محیط دامداری می شود، گاز اُزُن بسادگی قادراست همه این مواد آلی رااکسیده نموده و بوهای مضر راازبین ببرد که برای سلامتی کارکنان و دام ها بسیار مناسب است، درچنین وضعیتی هضم کاملتروجذب مواد غذایی بهتر صورت می گیرد بنابراین باعث افزایش قابل ملاحظه تبدیل علوفه به گوشت و شیر و افزایش ضریب تبدیل مواد غذایی میگردد کاربرد ازن در دامداری ها به شرح ذیل می باشد:

الف) ضدعفونی آب مصرفی در دامداری ها

عدم تامین آب کافی و یا تهیه آب بی کیفیت برای گاوهای شیری و پرواربندی باعث کاهش تولید و رشد آنها شده و بیماریهای مختلفی را بوجود می آورد.تامین آب کافی و سالم ، فعالیت شکمبه را بهبود بخشیده ، مصرف خوراک را افزایش داده و در بهبود جذب مواد مغذی تاثیر خواهد داشت. آب آشامیدنی دامها نباید بو و طعم نامطلوبی داشته باشد و باید بی رنگ ، زلال و شفاف باشد. آب با املاح بالا می تواند موجب مرگ و میر دام ها گردد.وجود یونهای آهن و منگنز سبب طعم فلزی آب میگردد که باعث کاهش مصرف آب توسط دامها میشود همچنین سولفور موجود در آب به صورت سولفید هیدروژن که بوی تخم مرغ فاسد شده را منتقل می کند روی مصرف آب توسط دامها اثر می گذارد و می تواند باعث کاهش تولید شیر و ضریب تبدیل گردد. استفاده از سیستم های تصفیه آب با استفاده از ازن سالهاست در کشورهای پیشرفته دنیا به عنوان قوی ترین ضد عفونی کننده مورد استفاده قرار می گیرد. این روش سبب می شود که آب کاملاً بهداشتی و استریل در اختیار دامها قرار گیرد ازن توانایی حذف یون آهن و منگنز و سولفید هیدروژن را از آب دارد. همچنین ازن از بین برنده باکتری های کلروفرم همانند سالمونلا و اشرشیاکلی در آب می باشد که موجب کاهش اسهال و انتقال آن به دام های دیگر خواهد شد.

ب) CIP دستگاه های شیر دوش به وسیله ازن

شستشو و ضدعفونی ماشین شیردوشی و دستگاه های وابسته به آن نه تنها در کیفیت شیر تولیدی، بلکه در سلامتی دام های گله نیز بسیار موثر است. عدم توجه به این موضوع هم مدت زمان لازم برای فساد شیر را کاهش داده و هم سلامتی دام های گله را نیز تحت الشعاع قرار خواهد داد. فنجان های دستگاه شیردوشی دائما” از دامی باز شده وبه دامی دیگر بسته می شود این عمل میتواند سریعا” آلودگی را درگله اشاعه دهد . بنابراین ضد عفونی کل دستگاه در موقع تعویض از دامی به دام دیگر اگرچه تمامی شیرآنها سالم باشد در جلوگیری از رشد باکتریها موثرمی باشد. بلافاصله بعد از اتمام شیردوشی سرپستانک ها باید در محلول ضدعفونی کننده آب ازن دار فرو برده شوند. این عمل بروز ورم پستان را کاهش می دهددستگاه ازن ژنراتور می تواند به عنوان یک شوینده دستگاه های شیر دوش و تجهیزات آنها و حتی سالن شیردوشی عمل کند .بدین نحو که با تولید ازن و تزریق آن در مخزن آب مناسب ، با آب ازن دار شده کار شستشو را انجام داد و تمامی محیط سالن شیر دوشی ، باکس ها ، مخازن شیر دوشی و یا تجهیزات دستگاه شیر دوش ، کف و سقف و حتی پستان گاوها را نیز ایزوله و ضد عفونی کرد . ارزش این ضد عفونی تا حدی است که گاهی میتواند ورم پستانهای مخفی را از بین ببرد ویا تا یک سوم از کل عفونت ها بکاهد. همچنین از دیگر مزایای این طرح کاهش حشرات وکاهش بروز بیماری ورم پستان و اسهال و کاهش هزینه های جاری دامپروری … خواهد بود و همچنین می توان از آب ازن دار شده ای که در جهت CIP و دستگاه های شیر دوش استفاده می شود برای مصرف شرب دامها نیز استفاده کرد. همچنین استفاده از این سیستم موجب کاهش مصرف چشمگیری از سود و اسید در دامداری می شود که علاوه بر کمک به حفظ محیط زیست موجبات عدم خوردگی در تأسیسات و دستگاه های شیردوش کاهش هزینه های جاری دامداریها را به همراه خواهد داشت.

ج) ضد عفونی سطوح، کف سالن های زایشگاه و گوساله دانی، بطری ها و تانکرهای حمل

یکی دیگر از مشکلات عمده در دامپروریها آلودگی های موجود در کف سالن ها، سطوح و تانکر های حمل فر آورده ها می باشد که رعایت نکات بهداشتی برای این قسمت ها نیز ضروری و دارای اهمیت بالایی است.جهت جلو گیری و حذف میکروارگانیسم های موجود دراین بخش ها نیز روش ضد عفونی و استریل از طریق آب ازن دار شده پیشنهاد می گردد. ازن با قدرت استریل کنندگی بالایی که دارد می تواند در مدت زمان بسیار کوتاهی عمل ضد عفونی را انجام دهد. بااستفاده از دستگاه ازن ژنراتور می توان گاز ازن را در مخزنی مناسب و از جنس پلی اتیلن تزریق کرد و با استفاده از پمپ با فشار و به صورت مستمر سالن های شیردوشی،زایشگاه و گوساله دانی را شستشو داد ، دستگاه های تراست ازن این اطمینان را به شما دامدار عزیز میدهد که به محض تماس گاز O3 ازن بر روی سطح گوساله دانی و تماس آن با انواع میکرو ارگانیسم ها آنها را نابود کرده و محیط ایزوله ای را برای استفاده ی گوساله ها مهیا می کند و این در حالی است که می توان در طول روز به دلخواه این کار را تکرار کرد لازم به ذکر است که گاز O3 پس از مدت زمان کوتاهی (حدود ۱۵ دقیقه) مجددا به اکسیژن تبدیل می شود ،و به جز اکسیژن هیچگونه باقیمانده ای از خود به جا نخواهد گذاشت . همچنین با استفاده از دستگاه ازن ژنراتور می توان محیط زایشگاه ها را هم تمیز و ضد عفونی کرد و حتی اندکی پیش از زایش ، ناحیه مقعد ،فرج و پستان گاو کاملا شسته و تمیز شوند.

د) کاربرد ازن در کشتارگاه ها

گوشت از جمله مواد غذایی است که سریعا دچار آلودگی و فساد می گردد. به محض باز نمودن کالبد حیوان و عملیات برش، جابجایی و بسته بندی، میکروارگانیسم های موجود در ابزار ها و هوا و محیط سالن، سطح خارجی گوشت را آلوده می کنند و به دنبال برش و چرخ کردن، آلودگی های سطحی گوشت، به د اخل آن رسوخ می کند و عملا میکروارگانیسم های ارگانوتروفیک درلایه های داخلی گوشت استقرار می یابند. ضد عفونی با اکسیژن فعال به صورت پیوسته در حین کار و بدون تخلیه مکان انجام می گیرد و در نتیجه به طور مرتب میزان آلودگی در محیط کاهش می یابد . استفاده از اکسیژن فعال درمراحل مختلف ذبح و بسته بندی گوشت سبب کاهش آلودگی میکربی و افزایش کیفیت و زمان ماندگاری آن می گردد. اکسیداسیون با اکسیژن فعال یکی از راههای مدرن کنترل بو میباشد. اکسیژن فعال تزریقی با جریان هوای طبیعی محیط ساختار مولکولهای بوزا را تخریب می کند و این امر سبب می شود تا کارگرها از محیط کار بهتر و مناسب تری برخوردار شوند که در نتیجه، توان تولید افزایش می یابد .تزریق اکسیژن فعال برای بوزدایی در هوا سبب ۱۵ تا ۲۰ درصد تقلیل نیاز به تهویه هوا و صرفه جویی در هزینه گرمایش تا۳۰ درصد و همچنین سبب کاهش بو در محوطه اطراف کشتارگاه می شود . ضد عفونی با اکسیژن فعال، سبب از بین رفتن طیف وسیعی از میکروبها از جمله،Listeria ,Hepatitis ,Cholera و … می شود، شستشو با آب حاوی اکسیژن فعال برای رفع پسماندهای آلی که محیط رشد مناسبی برای میکروبها هستند،موجب از بین بردن میکروارگانیسمهای موجود می گردد. کشت میکروبی برخی از وسایل و لوازم مورد استفاده مانند: چاقو، دستکش، پیش بند و …نتایج بسیار مطلوبی را در ضدعفونی با اکسیژن فعال نشان می دهد. فاضلاب کشتارگاهها منبع بوهای نامطبوع در محیط و محلی برای تکثیر و رشد میکربها، جانوران موذی از قبیل موش و حشرات مختلف است .در سیستم تصفیه با اکسیژن فعال (اُزُن) میتوان متناسب با حجم پسماند وفاضلاب همزمان عمل تصفیه و ضد عفونی را روی طیف وسیعی از آلاینده های فاضلاب انجام داد. به گونه ای که مشکل بو، آلودگیهای ثانویه و حشرات مرتفع گردد.سازمان غذا و د اروی آمریکا(FDA) ، سازمان غذایی، دارویی اروپا(ADEC)،آژانس حفاظت محیط زیست EPA سازمان سلامت شغلی آمریکا OSHA اجازه استفاد ه از اُزُن را به عنوان یک ماد ه ضد عفونی کننده در پروسه تولید و بسته بندی و حمل ونقل انواع مواد غذایی از جمله میوه وسبزیجات و فراورد ه های گوشتی را تصویب نمودند درکشورمان ایران، نیز استفاده از اُزُن در صنایع غذایی، آبهای آشامیدنی و … درسال ۱۳۸۲ توسط “معاونت غذا و داروی”وزارت بهد اشت درمان و آموزش پزشکی مورد تایید قرار گرفته است.

ه)ازن زنی در انبار و محل نگهداری غلات و خوراک دام

غذای سالم وبهداشتی جهت داشتن دامهای سالم وبا رشد ایده آل بسیار ضروری است، با توجه به مشکلات عدیده ای که در اثر ثابت نبودن قیمت ها در بخش های دامپروری ایجاد می گردد ، لزوم و سود حاصل از انبار و نگهداری خوراک دام برای این بخش چشمگیر به نظر می رسد . وجود یک سیستم کار آمد در جهت جلوگیری از رشد و تزاید قارچ و کپک در انبارهای نگهداری امری ضروری می باشد ، که با استفاده از هوادهی و گرفتن رطوبت بیشتر از غلات انجام می گیرد . تراست ازن راهکار جدیدی را با توجه به متد روز دنیا ارائه میکند که استفاده از گاز ازن در سوله های دارای سیستم هواده می باشد . این روش علاوه بر هوادهی داخل انبار نگهداری، مانع از رشد و تزاید میکروارگانیسم ها از جمله قارچ آسپرژیلوس فلاوس می گردد و ضایعات حاصل از دپوی غلات را به حداقل کاهش می دهد و همچنین مدت زمان نگهداری را افزایش می دهد.

Call Now Button