• تلفن: 09127055971
در ارتباط باشید:

ازن به عنوان بهترين جايگزين برای متيل برومايد

ضدعفونی خاک کشاورزی قبل از فصل کشت به منظور از بین بردن میکروارگانیسم­های زیادی که در خاک تولید می شوند، سال هاست در ایالات متحده آمریکا مورد استفاده قرار می­گیرد. بسیاری از گیاهان مستعد حمله از سوی بعضی باکتری ها، قارچ ها و نماتدها هستند و در نتیجه هر سال میلیاردها دلار خسارت از بابت تلفات محصولات به بار می آید. بزرگترین و مشهورترین ضدعفونی کننده خاک را می توان متیل بروماید دانست، در حالی که این ماده به شدت سمی است. متیل بروماید، وسیع ترین عامل ضدعفونی کننده خاک در طیف وسیعی از عوامل بیماری­زای خاک می باشد . مصرف آن در تمام دنیا به صورت یک تابع نمایی در حال افزایش بود که آخرین رقم آن در آمریکا برابر کیلوگرم در یک سال بوده است. اخیرا ً این ماده به صورت خیلی سریع در حال خروج از عملیات کشاورزی می باشد. دلیل این کار نیز ادعای بسیاری از محافل علمی در مورد تأثیرات منفی این ماده در دراز مدت بر روی لایه ازن اتمسفر و سلامتی بشر که ناشی از نازک شدن لایه ازن است می­باشد.

از آنجا که آمریکا نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر امضاء کننده پروتکل مونترال می باشد، از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۵ پرونده استفاده از متیل بروماید به عنوان ضدعفونی کننده خاک در این کشورنیز بسته شد.

در حال حاضر ماده ای که از آن بتوان به صورت وسیع به عنوان جایگزین متیل بروماید نام برد، وجود ندارد. اکثرا  مواد شیمیایی جایگزین متیل بروماید دارای اثرات جانبی و خطرات قابل توجهی بر روی سلامت افراد بشر و یا مشکلات سمی­ کردن محیط پس از استفاده هستند. از تلون (Telone) (ترکیب ۱ و ۳ دی کلروپروپن و کلروپیکرین) و وی پم (Vapam) (حاوی سدیم متام)، به عنوان جایگزین متیل بروماید نام برده می شود. حال آنکه استفاده از تلون (Telone) در سراسر کالیفرنیا به واسطه پتانسیل بالای آن در آلودگی هوا محدود شده است. همین محدودیت در مورد وی پم (Vapam) نیز در آینده ای نزدیک قابل پیش بینی است.

دیگر مواد ضدعفونی­ کننده نیز دارای بوی خیلی بد در هنگام استفاده هستند که همین عامل سبب می گردد که از آن ها در محل­های نزدیک به مناطق مسکونی استفاده نشود. همچنین بعضی از آن ها نیز دارای ترکیباتی هستند که پس از استفاده به عنوان ضدعفونی­ کننده خاک دچار دگرگونی(تجزیه) نمی­گردند و سبب مشکلات Phitotoxicity در خاک می گردند.

بعضی روش های دیگر ضدعفونی خاک نظیر استریلیزاسیون از راه بخار (نیاز به حجم آب زیاد) و یا تابش آفتاب بر روی پلاستیک های مالچ (نیاز به زمان زیاد و همچنین مشکلات پلاستیک­های آلوده پس از مصرف) و . . . نیز هر یک دارای مشکلات خاص خودشان هستند. در مقابل اینها فرآیند ازن زنی یک عمل نسبتا ً ساده و بدون عوارض جانبی بر روی اتمسفر است. این تکنولوژی را می توان به راحتی در سیستم های کشاورزی جاری جای داده تا دیگر مشکلاتی همچون حمل و نقل به محل، ذخیره، اداره کردن و یا نشت مواد شیمیایی سمی و خطرناک را نداشته باشیم.

Call Now Button